| 브랜드 이름: | MBT |
| 모델 번호: | 304 201 |
| MOQ: | 1개 |
| 가격: | 1-3 USD |
| 포장 세부사항: | 종이 파이프와 나무 상자 포장 |
| 지불 조건: | L/C,D/A,D/P,T/T |
Luxury Mirror Gold Stainless Steel Metal Edge Trim Strip for Tile & Door
1.Description Of Stainless Steel Flat Strips
The difference between our stainless steel flat strips and other manufacturers' flat strips is that the flat strips of ordinary production is rolled, which is cheap and thin, it is easy to stick and unstable, easy to bend, not straight, and easy to warp, so we use 1220*2440mm wide stainless steel board is precision cut without curling. Packaging and transportation are also packaged in cartons or water pipes, which will not deform and stick more firmly. Although the cost is higher, it is more stable, with long-lasting color and long service life. We also offer a variety of sizes and color options.
2.Specification of Stainless Steel Flat Strips
| Tyep | Stainless Steel Flat Strips,Profile,Shape,Tile Trim |
| Grade | 201/304/316L/430/410 etc. |
| Standard | JIS,AISIA,ASTM,DIN,etc. |
| Thickness | 0.3-3.0mm |
| Width | 6mm,8mm,10mm,12mm,20mm etc. |
| Length | 2438mm,3048mm(8FT,10FT) |
| Surface | Hairline / Mirror / Embossed / Etched / Stampe etc. |
| Color | Gold / Rose Gold / Black / Silver / Champange / Green / Blue / Pink /Bronze / Antique Copper / Antique Brass etc. |
3.Feature Of Stainless Steel Flat Trim
1.Durability
Resistant to corrosion, rust, and stains, making it ideal for use in areas exposed to moisture, such as kitchens and bathrooms.
2.Variety of finishes
Available in different finishes, such as brushed, polished, or matte, to match various design preferences.
3.Ease of maintenance
Easy to clean and maintain, which makes it a popular choice in both residential and commercial settings.
Product Packing Ways
Protective Film
1. Double layer or single layer.
2.Special pvc film ,Normal 7C PVC film,Laser film.
Packing Details
1. Special pvc film
2.Double bubble film and wrap with waterproof paper.
2. Fasten the straps aligned with edge protection.
4.Attach a goods information label to the wooden packing to facilitate easy identification.
Packing Case
Strong wooden case, metal pallet and customized pallet are acceptable.
![]()
![]()
![]()
FAQ
1. WHERE IS MEIBAOTAI LOCATED?
Our company located in FOSHAN GUANGDONG CHINA.
Factory Address: A2-3 Factory Building, Sanshan Huadao North Road, Nanhai Distrct, Foshan City, Guangdong Provenice, China
Export Office Address: Room 1919, Floor 19, Veinna building, Chencun, Shunde, Foshan, Guangdong, China
2.COULD WE GET A SAMPLE BEFORE A FORMAL ORDER?
Yes, we can provide a sample before order. Checking a sample is a best way to understand the detail quality.
3. HOW CAN I GET SOME SAMPLE?
Through the international express delivery,like UPS,DHL,TNT.
4. WHAT TYPES OF PAYMENT DO YOU ACCEPT?
The types of payment we usually use L/C and T/T.